A legfrissebb vizsgálatok arra utalnak, hogy az életmód változásával a költekezés hatásai is módosulnak: míg korábban a készpénz mint fizikai létező odaadása okozott stresszt, most már a digitális fizetést követő értesítő.
Kijött a Mastercard legfrissebb, 2023-as adatokat feldolgozó Digitális Fizetési Indexe (DFI), amely 2020 óta vizsgálja a magyarok fizetési szokásait. A jelentés alapján Magyarország a digitális fizetési megoldások széles körű elterjedése felé tart, a készpénz szerepe azonban még mindig erős. Az elmúlt négy évben 11 ponttal nőtt a DFI-index, főként a mobiltárcák és az érintésmentes fizetések előretörésének köszönhetően. Az infrastrukturális fejlődés ellenére a készpénzhez ragaszkodó rétegek és a pénzügyi tudásbeli hiányosságok akadályozzák a további fejlődést. A digitális fizetések népszerűsítésében ezért kulcsfontosságú szerep jut a pénzügyi oktatásnak és a mikrokereskedők digitális integrálásának.
Vitathatatlan, hogy egyre népszerűbb az okoseszközökkel történő fizetés, vagyis az, amikor vásárláskor nem a plasztik bankkártyánkat használjuk, hanem a mobilunkat vagy az okosóránkat. Szetnics László, a Mastercard digitális megoldásokért felelős igazgatója interjúnkban többek között arról beszél, mik a digitális fizetés előnyei, és mennyire egyszerű azt az okoseszközökre varázsolni.
Harmadik alkalommal készült el a Mastercard Digitális Fizetési Index nevű jelentése, amelyben azt vizsgálták, a hazai fogyasztók hogyan viszonyulnak az egyre jobban digitalizálódó gazdasághoz.
Az elmúlt években számos új technológia jelent meg a pénzügyi szektorban, amelyek forradalmasíthatják a fizetési ökoszisztémát. Az azonnali fizetési rendszer és a szupertárcák a legújabb innovációknak tekinthetők ezen a területen, amelyek azt ígérik, hogy alapjaiban változtatják meg a fizetés jövőjét. Segítségükkel az ügyfelek egységes és kényelmes fizetési élményben részesülnek, míg a pénzügyi szolgáltatók számára lehetőség nyílik újfajta üzleti modellek kialakítására – hívja fel a figyelmet friss elemzésében a Deloitte tanácsadó cég.
Az Ingenico és a Fujitsu Frontech észak-amerikai leányvállalata, a Fulcrum Biometrics bemutatta tenyérvéna-azonosításon alapuló biometrikus fizetési megoldását, mely a cég szerint a világ legbiztonságosabb és legpontosabb ilyen technológiája. A fejlesztői szerint az újdonság lehetővé teszi az üzletek számára, hogy felgyorsítsák a pénztári fizetés folyamatát, minimalizálják a csalás kockázatát, és egyszerűsítsék a vásárlói élményt.
Az OTP Mobil friss, fizetési szokásokat vizsgáló reprezentatív felmérése szerint a helyszíni fizetés során a magyarok 62 százaléka a bankkártyás – vagy az arra épülő mobilos, órás – fizetést tartja a legegyszerűbb megoldásnak. Az is kiderült, miért mondanak le egyre többen itthon is a készpénzhasználatról.
A Mastercard által az idén másodszor, - ezúttal hét közép- és kelet-európai ország adatai alapján - összeállított Digitális Fizetési Index 56 pontos átlagértékénél Magyarország kettővel többet kapott. Az egy évvel korábbi összpontszámnál pedig 7-tel ért el magasabb értéket, elsősorban a digitális fizetési infrastruktúra fejlődésének köszönhetően. Ugyanakkor az elektronikus lehetőségekről meglévő tudás és azok használata még hagy maga után kívánnivalót.
A Czakó Termelői Piacz és a Mastercard szombaton bejelentette, hogy közösen dolgoznak azon, hogy a piac vásárlói valamennyi árusnál fizethessenek elektronikus módon – így például elkerülve a „kisebb nincs?!” jellegű nagycímletes fizetési problémákat.